وب سایت شخصی سید سجاد اسبقی

مدیریت |بازاریابی | توسعه شهری || مشاوره | تحقیق | آموزش

توسعه صنعت گردشگری؛ رشد اقتصاد ملی

نویسنده:asbaghi تاریخ:شنبه, ۲۲ مهر ۱۳۹۶ موضوع : | دیدگاه‌ها برای توسعه صنعت گردشگری؛ رشد اقتصاد ملی بسته هستند

 

صنعت  گردشگری یک اولویت در جهان است و کشورهای دنیا برای سال ۲۰۲۵ میلادی این صنعت را هدف‌گذاری کرده‌اند، صنعت گردشگری به عنوان یکی از مهمترین صنایع در دنیا مطرح است و ایران نیز با تعاملاتی که با جهان دارد  باید درصدد توسعه صنعت گردشگری باشد.

صنعت گردشگری به عنوان یک صنعت مهم در جهان در سال های اخیر رشد چشمگیری داشته و حوزه اقتصاد را دست خوش تغییرهای بسیاری کرده است. ایران به لحاظ جاذبه های گردشگری از معدود کشورهای جهان به شمار می رود که موقعیت جغرافیایی آن فصل های متفاوتی را هم زمان در فضای زیستی خود به وجود می آورد و سبب مطرح شدن تنوع های مکانی و تازگی های محیطی می شود.

بسیاری از کشورها این صنعت پویا را به عنوان منبع اصلی درآمد، اشتغال، رشد بخش خصوصی و توسعه ساختار زیربنایی می دانند، به ویژه در کشورهای در حال توسعه ، یعنی در آنجا که شکل های دیگر اقتصادی مثل تولید یا استخراج از نظر اقتصادی به صرفه نیست یا نقش چندان مهمی در صحنه تجارت و بازرگانی ندارند، به توسعه صنعت گردشگری توجه زیادی می شود. اگر بخواهیم صنعت توریسم برای منطقه منبع درآمد خوبی باشد، باید ارگانهای مختلف حمایت لازم را جهت توسعه صنعت توریسم به عمل آورند و برای امنیت گردشگران و تبلیغات صحیح اهمیت زیادی قائل شوند. کشورمان ایران به عنوان یکی از کشورهای مستعد در زمینه صنعت گردشگری مورد توجه گردشگران سایر کشورها میباشد و در زمینه سرمایه گذاری نیز صاحبان سرمایه و سرمایه گذاران بین المللی در این صنعت نیز توجه ویژه ای به ایران دارند

اعتدال شرایط آب و هوایی در کشور ایران تمایل به سکونت را از گذشته دور برای مهاجرت به ایران  افزایش داده و استقرار و دوام سکونت آثار، ابنیه و یادمان های تاریخی سبب شده است که اکنون بقایای آن طالبان فراوانی داشته باشد که با عنوان گردشگر مقصد خود را پهنه های سرزمینی ایران تعیین و به این دیار کهن سفر می کنند.

 

**توسعه صنعت گردشگری؛ رشد اقتصاد ملی

میان میهمان نوازی به مثابه یک تجارت و سنت باید تفکیک قایل شد. فرهنگ غنی ایرانیان در زمینه میهمانداری بستری مناسب برای رشد صنعت توریست است با این شرط که سنت های نیکوی کهن در میان مردمان ایران در پیوند با الگوها و رفتارهای مدرن قرار بگیرد تا قادر باشد اهداف صنعت گردشکری را محقق و از این رهگذر به رشد اقتصاد ملی کمک کند. برای توسعه صنعت گردشگری باید تدریس، آموزش و استخدام نیروهای حرفه ای که سواد و توان فعالیت در این حوزه را داشته باشد در اولویت قرار بگیرد. در واقع بخشی از فرهنگ، اکتسابی است و به همین دلیل فراگرفتن تکنیک های گردشگری از جوامع دیگر در راستای کارآمدتر کردن این صنعت در ایران اهمیت فراوانی دارد.

 

ایجاد اشتغال، کاهش بیکاری و افزایش درآمد از مزایای عمده این صنعت به شمار می رود. طبق آمار سازمان جهانی گردشگری از هر ۱۲ تا ۱۵ شاغل در دنیا یک شغل به گردشگری اختصاص داشته و هر ۵ تا ۱۰ گردشگر، یک فرصت شغلی ایجاد می‌کند.

 برچسب ها :

امکان ارسال دیدگاه برای این مطلب وجود ندارد.